20170828010412 pobrane

Narodowe Czytanie w Stoku Lackim – Fotorelacja

Narodowe Czytanie „ Wesela” Stanisława Wyspiańskiego   3 września odbyło się w Bibliotece Publicznej  w Stoku  Lackim . W czytaniu dramatu  udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych: z-ca wójta Jan Osiej, Przewodnicząca Rady Gminy Elżbieta Łęczycka, Radny   Andrzej Rymuza, ksiądz Marek Chomiuk, sołtys Stoku  Lackigo – Hieronim Izdebski,  sołtys wsi Pruszyn Pieńki – Jadwiga Jasińska, harcerki – Beata Borkowska, Kinga Andrzejczuk, Natalia Kondraciuk, Karolina Lipińska, Julia Urban, nauczycielka  z Zespołu Oświatowego w Stoku  Lackim –  Sylwia Słupska, bibliotekarki  – Zofia Iwanek, Jolanta Khalifi, emerytowana kierownik Biblioteki Publicznej w Stoku Lackim – Alicja Borkowska  oraz czytelniczki – Jadwiga Izdebska i Barbara Wróbel. W rolę Panny Młodej wcieliła się Izabela Kuniewicz, Pana Młodego Marek Stańczuk , Gospodyni – kierownik biblioteki Bożena  Nowak. Czytanie uświetniło  śpiewanie   piosenek i przyśpiewek  weselnych.

„Wesele” porusza wciąż aktualne problemy społeczno-polityczne: rozbicie polityczne, brak aktywności obywatelskiej, małą świadomość społeczną. Niektóre sformułowania z dramatu funkcjonują do dzisiaj np. „Wyście sobie, a my sobie każden sobie rzepkę skrobie”. To dramat symboliczny, w którym są sceny realistyczne przeplatają się z  fantastycznymi. Narodowe Czytanie jest lekcją patriotyzmu łączącą pokolenia. Biblioteka przyłączyła  się do akcji po raz pierwszy.