20230926111343 dsc08753

Narodowe Czytanie – Błogoszcz – 9.09.2023

Narodowe czytanie w Gminie Siedlce Mazowsze serce Polski KGW Błogoszcz
W dniu 9 września 2023 roku odbyła się 12. edycja Narodowego Czytania. Tegoroczna lektura to Nad Niemnem autorstwa Elizy Orzeszkowej. Akcji patronuje para prezydencka – Pan Andrzej Duda prezydent RP i jego żona Pani Agata Kornhauser – Duda. Lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania jest „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.
W Narodowym Czytaniu 2023 w wzięli udział:
1. Pan Krzysztof Tchórzewski – Poseł na sejm RP
2. Pan Henryk Brodowski – Wójt Gminy Siedlce
3. Ks. Proboszcz parafii w Pruszynie– Marek Chomiuk
4. Pani Dorota Dmowska – Paczuska – Sekretarz Gminy Siedlce
5. Pan Kamil Karczewski – prezes OSP Błogoszcz
6. Pani Iwona Świderska – KGW Błogoszcz
7. Pan Dariusz Stopa – Dyrektor Delegatury w Siedlcach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
8. Pani Elżbieta Wojtyra – Radna Gminy Siedlce, sołtys miejscowości Strzała
9. Pani Anna Walczewska – Gminny Ośrodek Kultury w Siedlcach z/s w Chodowie
10. Magdalena Księżopolska – mieszkanka Gminy Siedlce – Uczennica ZO-W w Strzale
11. Pani Iwona Chacińska – Dyrektor ZO w Pruszynie
12. Pani Grażyna Kręgol – Radna Gminy Siedlce
13. Pan Jacek Kuźniarski – z-ca Dyrektora WORD Siedlce
14. Pani Aneta Olszak – Radna Gminy Siedlce
15. Pan Ludwik Kamiński – Radny Gminy Siedlce
16. Pan Grzegorz Koc – Radny Gminy Siedlce
17. Pani Jolanta Raouafi – Bibliotekarka w Filii Bibliotecznej w Białkach
18. Pani Paulina Choińska – Gminny Ośrodek Kultury w Siedlcach z/s w Chodowie
19. Marek Stańczuk – Gminny Ośrodek Kultury w Siedlcach z/s w Chodowie
20. Agata Wardziak – Bibliotekarz Biblioteki w Stoku Lackim
21. Izabela Kuniewicz – Dyrektor GOK w Siedlcach z/s w Chodowie
Dziękujemy bardzo za obecność i zaangażowanie. Każdy uczestnik narodowego czytania otrzymał pamiątkowy egzemplarz książki ,,Nad Niemnem ” Elizy Orzeszkowej.
Narodowe czytanie było połączone z piknikiem zorganizowanym przez KGW w Błogoszczy. Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Przewidziane atrakcje dla dzieci: dmuchany zamek, zabawy z animatorką, malowanie twarzy, fotobudka sprawiły wiele przyjemności uczestnikom festynu. Podczas wydarzenie odbył się również pokaz kulinarny a na koniec wydarzenia potańcówka pod gołym niebem.
Partnerem wydarzenia było Mazowsze serce Polski.
Dziękujemy również pani Marszałek Janina Ewa Orzełowska za przybycie, ciepłe słowa, ofiarowaną pomoc i przekazanie sprzętu – strojów OSP Błogoszcz, który z pewnością jest potrzebny i będzie należycie wykorzystywany.
Mazowsze serce Polski