Maria Piątek – wernisaż malarski – relacja
7 września o godzinie 19.00 w galerii sztuki współczesnej Widzimisie odbył sie wernisaż malarstwa Marii Piątek.
Współorganizatorem wernisażu był Gminny Ośrodek Kultury w Siedlcach z/s w Chodowie, który blisko współpracuje z artystami zrzeszonymi w galerii, satarając się również wspólnie promować sztukę współczesną przy okazji innych projektów. Wystawę uświetniła Grupa Śpiewacza Białki, której występ został bardzo ciepło przyjęty przez przybyłych gości, w większości wywodzących się z kręgów artystycznych.
Maria Piątek – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego w 1997. W roku 2012 obroniła pracę doktorską „Sztuka jako recycling rzeczywistości” na Uniwersytecie Świętokrzyskim pod kierunkiem prof. Urszuli Ślusarczyk.
Materiałem, który stał się podstawą języka malarstwa Marii Piątek, jest swoisty recycling wizualnych znaków popkultury – strzępów reklam, filmów, popkulturowych ikon.
Idea artystycznego recyclingu to próba odczytania i opisania rzeczywistości za pomocą znaków należących do niej samej.
To dla artysty szansa na współczesność wypowiedzi.
Dodatkowo taki rodzaj języka pozwala na komunikację ponad podziałami granic i kultur, klas i generacji.
Wizualny śmietnik jest bowiem wspólny i jego rozumienie jest wszędzie podobne.
Ten swego rodzaju internacjonalny „skład surowców wtórnych” stał się dzisiaj najbardziej uniwersalnym kodem, gdzie Supermen i Kitty są łatwo i jednoznacznie rozpoznawalne.
Artysta może czerpać z zasobów tego kodu, ale może też nadawać zużytym formom nowe znaczenia, może zmieniać konteksty przywracać im życie, może recyclingować rzeczywistość i porządkować ją wedle nadanych przez siebie reguł, nawet jeśli główna zasadą jest (jak w wypadku prac Marii Piątek) absurd.