Więcej...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Ostrówek 6, 08-103 Siedlce
25 644 36 91
Deklaracja dostępności
20150207075556 plakat drewutnia bialki 2015

Aktualizacja! – Drewutnia w Białkach – Fotorelacja

W niedzielę 8 lutego o godz.17.00 odbył się  świetlicy w Białkach, folkowy koncert zespołu Drewutnia. Sami o sobie mówią: „gramy utwory inspirowane tradycyjną muzyką Ziem II Rzeczpospolitej, a zwłaszcza muzyką terenów, gdzie stykały się i przenikały różne kultury i tradycje. Stąd w naszym repertuarze zarówno utwory łemkowskie, ukraińskie, rusnackie, jak i pieśni z Ziemi Lubelskiej, Śląskiej czy Małopolski…”

Celem Kapeli jest przybliżanie współczesnemu odbiorcy dawnych pieśni i piosenek ludowych we własnej interpretacji. Staramy się wiernie zachować tekst i melodie utworów oraz oddać w pełni ich nastrój, stosując dostępne instrumentarium.

W akcji usłyszeliśmy zatem tradycyjnie instrumenty obecne w polskiej muzyce ludowej, takie jak: akordeon, bęben, klarnet, mandola, mandolina, skrzypce, tamburyn, jak i inne, wykorzystywane w muzyce regionów, z których kultury czerpie zespół, m.in.: ukraińska sopiłka, huculski bęben, rosyjska wołynka czy bałałajki.

Specyfiką muzyki zespołu jest łączenie tradycyjnego słowiańskiego folkloru z nowymi brzmieniami i własnym opracowaniem, można więc usłyszeć tu również takie instrumenty, jak irlandzkie whistles, staropolska suka biłgorajska, południowo-amerykańskie reco – reco, czy mongolski toushpulur. Za ich pomocą kapela stara się oddać całe bogactwo opracowywanych utworów.

Po koncercie Drewutni wystąpił gościnnie z recitalem zespół śpiewaczy z Radomyśli.

Wstęp był wolny 

powrót do aktualności