Więcej...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Ostrówek 6, 08-103 Siedlce
25 644 36 91
Deklaracja dostępności
20150401030250 festiwal akordeonistow stronka

II Festiwal Akordeonistów Amatorów w Chodowie 26.04.2015 -fotorelacja

II Festiwal Akordeonistów Amatorów

Gminny Ośrodek Kultury w Chodowie 
26 kwietnia (niedziela), g.15.00 

Zgłoszenia chętnych przyjmowane były do 23.04.2015. 
Regulamin Festiwalu wraz z Deklaracją Uczestnictwa jest do pobrania na dole strony. 

Tego dnia sala w Chodowie dosłownie pękała w szwach, nie mogąc pomieścić wszystkich sympatyków akordeonowej muzyki, wobec czego wiele osób musiało zadowolić się miejscami stojącymi i to poza drzwiami wejściowymi. Konkursowi towarzyszyły ogromne emocje. W rywalizacji udział wzięło 18 akordeonistów z różnych części kraju i z zagranicy, w tym reprezentanci naszego powiatu. Najmłodszy z nich miał 12 lat, najstarszy 87. Wśród nich byli przedstawiciele różnych grup zawodowych, m.in.: uczniowie, rolnicy, emeryci, kierowca tira, inżynier budownictwa, autor książek i podręczników, marketingowiec, mechanik samochodowy, ekonomista, geofizyk, technolog przemysłowy, redaktor, konstruktor instrumentów… Łączyła ich jedna wspólna pasja – akordeon. Każdy z wykonawców zaprezentował dowolne utwory o zróżnicowanym charakterze i łącznym czasie maksymalnie do 12 minut. Repertuar był różnorodny, od muzyki ludowej, biesiadnej, po klasykę. Rozmaite były też instrumenty na których grano, od przedwojennej trzyrzędowej harmonii chromatycznej, po nowoczesne akordeony klasy koncertowej. Niektórzy występujący zdecydowali się również zaśpiewać, a licznie zgromadzona publiczność wraz z nimi.

Zmagania artystów oceniało JURY w składzie:
Paweł Zagańczyk – doktor sztuki muzycznej, wykładowca akordeonu w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki
w Gdańsku, 
laureat konkursów i festiwali światowej rangi, artysta koncertujący w kraju i zagranicą, biorący udział w wielu muzycznych projektach i nagraniach płytowych.
Paweł Sulej – wykładowca Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Siedlcach, absolwent Akademii Muzycznej  
im. F. Chopina w Warszawie, artysta koncertujący, laureat prestiżowych konkursów międzynarodowych. 

Zygmunt Czupryn – artysta wszechstronny z bogatym doświadczeniem scenicznym, multiinstrumentalista grający na kilkunastu instrumentach, wirtuoz akordeonu, koncertujący w kraju, całej Europie i USA, leader zespołu Tekla Klebetnica (m.in 2 miejsce w finale 6 edycji programu TVN „Mam talent” 2013), oficjalny i jedyny dystrybutor i przedstawiciel firmy Scandalli na Polskę. 
Wyniki 2 Festiwalu Akordeonistów Amatorów: 
I miejsce – Michał Sawicki 
II miejsce – Arkadiusz Korytkowski
III miejsce – Karol Kozak 

Nagroda Publiczności – Paweł Ośkiewicz / sponsor: CENTRUM MUZYCZNE MIDI   
Nagroda Specjalna Wójta Gminy Siedlce  – Władysław Bujnowski 

Wyróżnienia: 

Wiesław Iwanowski
Piotr Terpiłowski
Krzysztof Szmurło
Martin Ivancik
Andrzej Olton
Stanisław Tarchała 

Po części konkursowej odbyły się występy laureatów poprzedniej edycji Festiwalu oraz prezentacja różnych modeli akordeonów, włoskiej firmy Scandalli, jednej z najbardziej uznanych marek na świecie. Można było zobaczyć i wypróbować modele zabytkowe z bogatej kolekcji p. Andrzeja Oltona oraz egzemplarze produkowane współcześnie zaprezentowane przez polskiego dystrybutora. 

Jako Gwiazda Wieczoru wystąpił ZAGAN ACOUSTIC, który zachwycił publiczność pięknym brzmieniem, niezwykłym polotem i prawdziwą wirtuozerią. Nie obyło się bez wielokrotnych bisów i standing ovation.


Zagan Acoustic jest doskonale znany melomanom na Wybrzeżu. Na zaproszenie zagranicznych instytucji kulturalnych koncertowali na Litwie, Słowacji, w Szwecji, Niemczech i Szwajcarii. Twórczość zespołu prezentowana była kilkakrotnie w audycjach radiowych i telewizyjnych m.in.: TVP Gdańsk, Program 2 Polskiego Radia, Polskie Radio RDC, Radio Gdańsk, Radio Głos, Radio Niepokalanów. Wybitny twórca teledysków muzycznych Yach Paszkiewicz wykorzystał kompozycje Zagan Acoustic do swoich realizacji filmowych. Zaaranżowane zostały one również na orkiestrę kameralną. Muzycy występowali wówczas w roli solistów z Polską Filharmonią Kameralną pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego.

IDEA płyty „Folk&Roll” Zagan Acoustic 
 
Jak bardzo ciekawe mogą okazać się inspiracje muzyką folkową? Czy swoistego rodzaju muzyczna „Cepelia” może być absorbująca? Odpowiedzią na te pytania jest z pewnością płyta „Folk&Roll” kwartetu Zagan Acoustic. Siedmiu polskich kompozytorów stworzyło z myślą o zespole szereg wyjątkowych kompozycji. Zaczynem do ich powstania była muzyka ludowa z różnych regionów Polski a nawet świata. Ważnym impulsem do powstania tego krążka jest również przypadająca w 2014 roku dwusetna rocznica urodzin Oskara Kolberga – wybitnego polskiego etnografa i folklorysty. 
 
NOTKA zespołu
Zagan Acoustic tworzą czterej wykształceni klasycznie nietuzinkowi instrumentaliści. Każdy z muzyków wnosi do zespołu swoje indywidualne spojrzenie, wpływające ostatecznie na brzmienie całego kwartetu. Grupa powstała w 2006 roku w Akademii Muzycznej w Gdańsku z inicjatywy Joachima Łuczaka i Pawła Zagańczyka – od którego nazwiska pochodzi nazwa grupy. W repertuarze muzyków znajdują się głównie autorskie kompozycje. Zarejestrowane zostały One na debiutanckiej płycie zatytułowanej „3:1”. Album nagrany został z pierwszym klarnecistą zespołu – przedwcześnie zmarłym Jakubem Kubalą.

FRAGMENTY MUZYKI DO WYSŁUCHANIA:
http://acoustic.zagan.pl/pl/multimedia
FILM DO OBEJRZENIA:
https://www.youtube.com/watch?v=-L5ZN1cZZN8
ZAPOWIEDŹ NOWEGO ALBUMU:
https://www.youtube.com/watch?v=LKxyWpggG3Y

Więcej informacji o zespole: 

www.acoustic.zagan.pl 
www.facebook.com/ZaganAcoustic


powrót do aktualności