I Forum gminy Siedlce ,,Kultura dobrem wspólnym” – wnioski
Wnioski z FORUM gminy Siedlce
Na temat ,,Kultura dobrem wspólnym”
odbytego dnia 08 maja 2018 r.
Na podstawie wystąpień uczestników Forum i ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców gminy podjęto szereg wniosków i ustaleń, których uwzględnienie w programowaniu działań kulturalnych w gminie byłoby zasadnym dla podniesienia jakości tych działań.
- Dla aktywnego uczestnictwa w kulturze istotnym jest utrzymanie zwyczaju angażowania społeczności poszczególnych wsi do planowania wydarzeń, a potem do włączania ich w przygotowywanie imprez. Powierzenie części imprez miejscowym działaczom wzmacnia zainteresowanie wydarzeniem, ma wpływ na frekwencję.
- W społecznościach wiejskich funkcjonują osoby i grupy praktykujące różne formy ekspresji twórczej. Jest potrzeba tworzenia klimatu dla prezentacji wyników tych aktywności poprzez wystawy rękodzieła, zbiorów kolekcjonerskich, popisy wokalne i recytatorskie (przy okazji innych imprez), wieczory tematyczne, spotkania osób zainteresowanych określonym zagadnieniem, prezentację na stronie internetowej GOK, itp.
- Dopracowywać projekty oddolne mieszkańców proponujących wyróżniające ich społeczność ciekawą formą imprezy. Każde wydarzenie niech będzie inne, niepowtarzalne, charakteryzujące tę, a nie inną miejscowość.
- Zastanowienia wymaga funkcjonująca najczęściej forma rozrywki określana mianem festynu. Należy podjąć decyzję, czy organizuje się dużo imprez mało atrakcyjnych, czy mniej – wysokiej jakości. Tak i tak, nie może być jednocześnie, ze względu na ograniczone możliwości finansowania.
- Książka, wśród wielu form funkcjonowania słowa pisanego, jest jedynym partnerem czytelnika umożliwiającym mu kontakt z samym sobą. Jest to wartość nie do przecenienia. Stąd wniosek dotyczący zwracania szczególnej uwagi na działalność bibliotek w naszej gminie. Wnioski
z ankiety też dotyczą czytelnictwa. - Wychowanie patriotyczne, jako wniosek z jednego z wykładów, winno stać się ważnym elementem projektów skierowanych do dzieci
i młodzieży. - Młodzież gimnazjalna jest mało zainteresowana ofertą GOK. Podjęcie prób w tym zakresie jest kolejną propozycją do rozważenia w ofercie kulturalnej.
- Ankieta wskazuje na istotną formę spędzania wolnego czasu przez naszych mieszkańców poprzez oglądanie seansów filmowych. Kluby dyskusyjne to również propozycja do zamieszczenie w planie pracy GOK.
- Ankietowani wskazują możliwości korzystania z kulturalnych imprez miasta Siedlce. Może w wybranych projektach udałoby się nawiązać współpracę.
- Z ankiet wynika też potrzeba zmiany modelu funkcjonowania świetlic.
- Wniesiono propozycję wydania publikacji upamiętniającej działaczy kultury z naszej gminy organizujących życie kulturalne i społeczne
w przeszłości. - Ankieta wzbudziła zainteresowanie wśród uczestników Forum. Rada Kultury planuje ankietę uszczegółowić i opublikować na stronie GOK
z możliwością jej wypełnia przez chętnych mieszkańców naszej gminy.
Przewodnicząca Rady Kultury
Elżbieta Łęczycka