Finał akcji -Malowane lato
16 października był dniem wyjątkowym dla uczestników wycieczki do Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie. Tego dnia przedstawiciele 11 miejscowości z Mazowsza wraz z dziećmi zebrali się w MIK na podsumowaniu wakacyjnych warsztatów plastycznych „Malowane Lato” .Wśród nich byli reprezentanci Biblioteki Publicznej w Stoku Lackim oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Olszance. W tych miejscowościach już po raz czwarty dzieci twórczo spędzały wakacje biorąc udział w dwutygodniowych zajęciach .W Bibliotece Publicznej w Stoku Lackim w akcji wzięło udział 50 dzieci, w Filii Bibliotecznej w Białkach 36, a w GBP w Olszance 33 uczniów.
Dzieci pod czujnym okiem instruktorów –Katarzyny Buzuk i Eweliny Siemieniuk poznawały różne techniki plastyczne i rozwijały swoje talenty. Po 5 prac z każdej miejscowości było wysłanych do MIK i brało udział w konkursie. Spośród 55 prac konkursowych jury nagrodziło 16. Wśród laureatów znaleźli się : Ciok Mateusz z Filii Bibliotecznej w Białkach – II miejsce , a wyróżnienia zdobyli: Maja Wasiluk i Sebastian Izdebski z Biblioteki Publicznej w Stoku Lackim oraz Joanna Kamińska z GBP w Olszance.
Autorzy najlepszych prac otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Wszystkie prace biorące udział w konkursie zostały uwiecznione w katalogu, który otrzymali wszyscy uczestnicy. Do 9 listopada wystawę można obejrzeć w Sali Elektorskiej Mazowieckiego Instytutu Kultury. Koordynatorem projektu jest Paulina Czajor z MIK , a współorganizatorem w wymienionych placówkach Bożena Nowak oraz Małgorzata Chraniuk.
Atrakcją spotkania było przedstawienie w wykonaniu studentów szkoły teatralnej pt.”Czarnoksiężnik z krainy Ozz” w reżyserii Romy Gąsiorowskiej. Najważniejszym przesłaniem tego spektaklu są słowa , że siła tkwi w każdym z nas i wszyscy możemy realizować swoje marzenia. Tradycyjnie wernisaż zakończył się poczęstunkiem dla wszystkich uczestników.
Zwieńczeniem wyjazdu było obejrzenie eksponatów w Muzeum Geologicznym. W muzeum tym znajduje się osiem tematycznych wystaw stałych: Materia Ziemi, Historia Polski w kamieniu pisana, Surowce mineralne Polski, Skamieniały Świat, Magmatyzm, Sedymentacja i diageneza, Metamorfizm oraz Państwowy Instytut Geologiczny 1919–1999. Ponadto uczestnicy wycieczki zobaczyli szkielety mamuta włochatego, nosorożca włochatego, niedźwiedzia jaskiniowego oraz dinozaura – dilofozaura. Dzieciom szczególnie podobała się rekonstrukcja dinozaura zamieszkującego kiedyś ziemie polskie- dilofozaura oraz naturalnej wielkości jaskinia.