Drogi do Niepodległości – Muzyczna Lekcja Patriotyzmu
W niedzielę 18 listopada, Koncertem Patriotycznym w Pruszynie, zamknęliśmy cykl oficjalnych obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
W samo południe, zaraz po mszy świętej, w Kościele w Pruszynie przed mieszkańcami stanęli artyści Teatru Wielkiego Opery Narodowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego i Sceny Warszawskiej: Judyta Nowak Labuń (wokal), Andrzej Wiśniewski (tenor) Andrzej Wojda (bas), Małgorzata Piszek (akompaniament fortepianowy), Tadeusz Melon (skrzypce), Tomasz Kirszling (trąbka).
Koncert mający formę widowiska patriotycznego „Drogi do niepodległości – Muzyczna Lekcja Patriotyzmu” prowadził Ryszard Nowaczewski. Jako prowadzący, zapowiadając kolejne utwory przedstawiał widzom kolejne tematy historyczne. Przypominał etapy naszej walki o odzyskanie niepodległości.
W rolę marszałka Józefa Piłsudskiego wcielił się znany polski aktor teatralny, filmowy i głosowy Andrzej Cezary Prezigs. Marszałka zagrał znakomicie. Pojawił się w trakcie koncertu, między utworami, kiedy publiczność była już pochłonięta podniosłą patriotyczną atmosferą:
– Kiedy jechałem z Warszawy widzę, że ziemia tu w Pruszynie wspaniała, a teraz patrzę w wasze oczy i widzę, że ludzie równie wspaniali – rozpoczął.
Postać Józefa Piłsudskiego przeprowadziła słuchaczy przez lata walki o odzyskanie niepodległości. Po kolejnych epizodach wracało powiedzenie, z którego Marszałek był znany.
„ Szukajcie prawdy, zawsze i wszędzie szukajcie prawdy. Prawda to bogini. Słaby boi się prawdy i tarza się przed nią w prochu a silny nawet się nie zachwieje, ale nigdy nie upadnie”.
Piłsudski opowiedział o ważnych wydarzeniach w historii swojej walki. Mówił o swojej matce, jej śmierci i testamencie, który mu pozostawiła, a który potem okazał się jego życiową wskazówką.
Artyści podgrzewali podniosłą atmosferę. Wśród prezentowanych utworów znalazły się piosenki bardziej i mniej znane. Niektóre z nich publiczność śpiewała razem z nimi np.: „O mój rozmarynie” czy „Przybyli Ułani pod okienko”.
Prowadzący przypominał autorów i historię powstawania niektórych pieści, jak tej, którą podczas I wojny światowej mieli śpiewać żołnierze wkraczali do Kielc – „Raduje się serce, raduje się dusza”.
Ostatnią częścią koncertu były pieśni wprowadzające we współczesność.
Obok artystów wystąpiły przedszkolaki z Pruszyna i uczennice SP w Pruszynie: Iga Tymińska i Karina Szurek.
Na zakończenie głos zabrał wójt gminy Siedlce Henryk Brodowski. Dziękował i przyznał że koncert wzruszył wszystkich. Wójt przypomniał, że obchody 100 lecia odzyskania Niepodległości w gminie Siedlce rozpoczęły się wiosną od uroczystości przy pomniku w Iganiach, a zakończyły koncertem w Pruszynie.
Podziękował komitetowi organizacyjnemu i młodzieży a także zarządowi województwa mazowieckiego, który dofinansował obchody.
– Społeczeństwo doceniło, że możemy żyć w wolnej Polsce, w wolnym kraju i swobodnie możemy wyrażać naszą polskość. W tej drodze największe ofiary złożyli ci, którzy oddali życie za wolność naszego państwa. My powinniśmy żyć i kontynuować misję, aby nasza młodzież pamiętała, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze – mówił wójt.
p.o. dyrektora GOK Izabela Kuniewicz wraz z wójtem Henrykiem Brodowskim wręczyli nagrody w konkursie fotograficznym „Pokaż swoją niepodległość” zorganizowanym w ramach akcji „Stulecie niepodległości”. Pierwsze miejsce zajęła pani Bogumiła Orzełowska, drugie Patryk Bednarczyk a trzecie Aleksandra Świder. Wyróżnienie dostała Laura Radomska i Michał Kamiński
Konkursowe prace od środy (21 listopada) będzie można oglądać w Urzędzie Gminy.