Więcej...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Ostrówek 6, 08-103 Siedlce
25 644 36 91
Deklaracja dostępności
20230421012520 dsc00682

192. Rocznica Bitwy pod Iganiami – relacja

W piątek 14 kwietnia 2023 roku o godzinie 14:00 odbyły się uroczyste obchody 192 rocznicy bitwy pod Iganiami.

Pod pomnikiem w Iganiach upamiętniającym zwycięską bitwę zebrali się przedstawiciele samorządowi, przedstawiciele siedleckich jednostek mundurowych, kombatanci, harcerze, strażacy i społeczność szkolna z gminnych placówek. Kilka osób z zaproszonych gości wygłosiło przemówienie m.in. poseł Kamila Gasiuk-Pihowicz, która przetoczyła krótką historię z dzieciństwa kiedy to pamiętała czasy w których chętnie razem z ojcem przyjeżdżała pod pomnik i znała doskonale jego historię. Sentymentalną definicję niepodległości przytoczyła podczas obchodów również Janina Ewa Orzełowska. Po przemówieniach zebranych gości potomek Aleksandra Ekielskiego przybliżył sylwetkę swojego pradziadka, który walczył między innymi w zwycięskiej bitwie w 1831 roku. Przybliżono również historię bitwy i zmagań żołnierzy walczących pod Iganiami.

Po lekcji historii nadszedł czas na występ artystyczny przygotowany z myślą o tym dniu młodzieży szkolnej z Zespołu Oświatowego w Nowych Iganiach. W słowno-muzycznym wystąpieniu uczniowie zaprezentowali nie tylko swoje talenty wokalne i recytatorskie, ale pozwolili na chwilę zapomnieć o współczesności i poczuć nostalgię lat minionych, zaprezentowanymi utworami oddając klimat czasów wojennych.

Gmina Siedlce dokłada wszelkich starań, aby pamięć o historycznych wydarzeniach przetrwała i była kultywowana.

 

powrót do aktualności